DOLAR 32,6148 -0.57%
EURO 34,9795 -0.76%
ALTIN 2.431,75-0,54
BITCOIN 2121760-1,63%
İstanbul
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kalite standartları teknoloji ile yükseliyor

Kalite standartları teknoloji ile yükseliyor

ABONE OL
Ocak 26, 2022 13:26
Kalite standartları teknoloji ile yükseliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teknolojinin iş süreçlerine dahil olmasıyla birlikte bina ve tesis yönetimi sektöründeki kalite uygulamaları da gelişiyor. Sodexo’nun inovasyona dayalı Ar-Ge çalışmalarıyla iş ortaklarına fayda sağlayacak uygulamalara imza attığını belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Kalite Güvence & Müşteri İlişkileri CFL Müdürü Özgül Açıcı, “Pandemiyle beraber hijyen ve temizlik konularında tüm dünyanın bilincinin artması, bizim ilk günden bugüne sahip olduğumuz bilinç ve uygulamalarımızı daha da ön plana çıkardı. İş süreçlerimize teknolojiyi de dahil ederek çalışmaları anlık olarak görebiliyor, anında aksiyon alabiliyoruz. Ayrıca Türkiye’deki yüksek standartlarımızla birçok konuda globale de öncülük ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

Dünya çapında 56 ülkede hizmet veren ve her gün 100 milyon insana dokunan Sodexo, bina ve tesis yönetimi alanında yüksek kalite standardıyla sektöre yön veriyor. Değişen bilimsel veriler ve teknolojik uygulamalarla birlikte kalitenin devamlılığını sağlamaya önem verdiklerini belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Kalite Güvence & Müşteri İlişkileri CFL Müdürü Özgül Açıcı, “İşimizi kontrol ediyor ve gerekli noktalarda iyileştirme odaklı çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Kurum olarak toplam kalitenin gücüne inanıyoruz. İç ve dış paydaşlarımızla kalitenin gücünü arttırırken sürdürülebilirlik, inovasyon, risk yönetimi ve memnuniyet için çalışıyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde eğitim ve denetimleri sıkılaştırdık

Pandemi öncesinde yürütülen sistemi pandemi döneminde de yürütmeye devam ettiklerinin altını çizen Kalite Güvence & Müşteri İlişkileri CFL Müdürü Özgül Açıcı, “Uyguladığımız tedbirlerin maksimum seviyede olması pandemi döneminde işimizi daha da kolaylaştırdı. Kişisel hijyen, sebze ve yüzey hijyeni konusunda bildiklerimiz müşterilerimizin beklentileri karşısında bizi zorlamadı aksine maksimum seviyede yapılan çalışmalar olduğu için müşterilerimizin sorularına hızla cevap verebildik. Pandemi dönemi boyunca kontrolleri ve iç denetimlerini sıklaştırdık. Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitim verilemeyen zamanlarda uzaktan eğitimleri sayısını artırarak iletişimi sürekliliğini sağladık. Teorik ve uygulamalı bilgileri içeren videolu eğitimleri çalışanlarımızla paylaşarak eğitime hiç ara vermedik. Normalleşmeye geçiş öncesi pandemi ile hizmetin ara verildiği işletmelerin eğitimlerini tekrarladık. Tedarikçilerimizden de benzer seviyede özen göstermeleri için firma yetkilileri ile toplantılar yaparak kalitenin sürekliliğini sağladık. Pandemiyle birlikte şirketin genelinde yayınladığımız odak mesajlarımızın ve bilgilendirme yayınlarımızın sayısını yüzde yüz artırarak bilginin güncelliğini koruduk” şeklinde konuştu.

Bazı konularda globalden daha ilerideyiz

Sodexo Türkiye olarak bazı konularda globalden daha ileride olduklarını hatırlatan Özgül Açıcı, “Öncelikle yönetim sistemlerimizi yazılım ortamında yönetiyoruz. Böylece tüm hizmet verdiğimiz noktalardaki çalışanlarımız değişimlere hızla uyum sağlayabiliyor. Doküman yönetimine ilişkin bütün süreçler, düzeltici faaliyetler, müşteri şikayetleri, iş kazaları, ramak kalalar software olarak yönetildiği için her türlü bilgiyi anında öğrenebiliyoruz” dedi. Gıda güvenliği yönetim sistemi ve HACCP kapsamında maksimum seviyede tedbir aldıklarını vurgulayan Açıcı, “Kurallarımız net ve uygulanabilir düzeyde. Türk Gıda Mevzuatı ve diğer ülkelerin standartlarını takip ederek risk yönetimi yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Temizliği anlık olarak görebiliyor ve aksiyon alıyoruz

Yemek ve tesis işletmelerinde yapılan denetimlerde el ve yüzey kontrollerine; ATP cihazının da kullanımını ekleyerek mikroorganizma ve gıda artıklarının tespitini denetim esnasında anlık olarak yapabildiklerini vurgulayan Kalite Güvence & Müşteri İlişkileri CFL Müdürü Özgül Açıcı, “Ayrıca floresan sprey ve UV ışık teknolojisi kullanarak da her alandaki temizliğin fiziksel boyutunu da anlık görebiliyor ve hızlı aksiyon alabiliyoruz. Mal kabullerin, donuk ürün ölçümlerinde lazer termometre kullanıyoruz. Böylece daha verimli ve hızlı ölçüm yapabiliyoruz. Çiğ tüketilecek ürünlerin dezenfeksiyonunda kullanılan kimyasal su karışımının etkinliğini ve durulama suyun uygunluğunu kontrol etmek için test kiti kullanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bulaşıkların temizliğini özel olarak kontrol ediyoruz

Bulaşık makinesinde yıkanan ekipmanlarda deterjan kalıntısı olup olmadığını kontrol etmek için fenolfitaleyn kullandıklarını söyleyen Özgül Açıcı, “Böylece kimyasal riski kontrol etmek için son aşamada gerekli takibi sağlamış oluyoruz. Ekipmanlarımızın dezenfeksiyonu için hazırlanan kimyasal su karışımının etkinliğinin kontrolü için test kiti kullanıyoruz. Bulaşık makinasında suyun PH’ını kontrol etmek için PH ölçüm çubuğu kullanıyoruz. Bulaşık temizliğinin yanı sıra ellerimizi en az yarım saatte bir yıkamamız gerektiğinden işletmelerimize temin etiğimiz yarım saatte bir çalan el yıkama zilleri ile çalışanlarımıza el yıkamaları gerektiğini de hatırlatmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Doğanın korunması için çalışıyoruz

Gerçekleştirilen temizlik ve gıda önlemlerinin yanı sıra doğanın korunmasına da katkıda bulunduklarının altını çizen Kalite Güvence & Müşteri İlişkileri CFL Müdürü Özgül Açıcı, “Kullanılmış yağı filtre ediyoruz. Gıda güvenliği kapsamında kullanılan yağın polar cihazı ile ölçümlerini yapıyor, kullanımını buna göre karar veriyoruz” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.