DOLAR 32,8397 -0.07%
EURO 35,6676 -0.1%
ALTIN 2.548,810,16
BITCOIN %
İstanbul
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cyberwise, “Ödeme Sistemleri & Veri Güvenliği Zirvesi”ni Gerçekleştirdi!

Cyberwise, “Ödeme Sistemleri & Veri Güvenliği Zirvesi”ni Gerçekleştirdi!

ABONE OL
Aralık 2, 2021 10:40
Cyberwise, “Ödeme Sistemleri & Veri Güvenliği Zirvesi”ni Gerçekleştirdi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl ki teması “Görünmez Ödeme Yaklaşımı: Ödemeler 4.0” olan Cyberwise’ın düzenlediği “Ödeme Sistemleri & Veri Güvenliği Zirvesi” finans, ödeme kuruluşları ve e-ticaret dünyasından uzman konuşmacıların katılımıyla dijital olarak gerçekleştirildi. 

 

Türkiye’nin lider siber güvenlik markası Cyberwise, Ödeme Sistemleri ve Veri Güvenliği konularını tüm yönleriyle ele almak üzere “Ödeme Sistemleri & Veri Güvenliği Zirvesi”ni gerçekleştirdi. Etkinlikte e-ticaretten finans sektörüne, ödeme sistemlerinden teknoloji ve regülasyonlara kadar pek çok alanda 10’dan fazla oturumda, 20’den fazla yerli ve yabancı uzman konuşmacı, ödeme sistemleri ve veri güvenliğini tüm yönleriyle mercek altına almak üzere bir araya geldi.  

 

Bu yılki teması “Görünmez Ödeme Yaklaşımı: Ödemeler 4.0” olan etkinliğin moderatörlüğünü Teknoloji Yazarı ve Trend Avcısı Serdar Kuzuloğlu üstlenirken, açılış konuşmasını Cyberwise Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Aret Kıllıoğlu ve Cyberwise Denetim ve Uyumluluk Yöneticisi Sefa Karabulut birlikte gerçekleştirdi. 

 

“Pandemi sonrasında dünyada “siber pandemi” konuşulacak”

 

Konuşmasında pandemiyle birlikte en çok konuşulan konunun dijitalleşme olduğunu vurgulayan Sefa Karabulut sözlerine şöyle devam etti: “Bu dönemde dijital cüzdanların tüm dünyada yoğun bir şekilde kullanılmasıyla birlikte “görünmez ödeme” dediğimiz kavramın artık daha sık karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Görünmez ödeme yaklaşımında, adres bilgileri, iletişim bilgileri de dahil olmak üzere tüm ödeme bilgilerinin merkezi bir yerde toplanması ve kullanıcının tek tuşla, sadece “satın al” tuşuyla, işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmesi sağlanıyor. Belki de b–chain teknolojisi ile birlikte dağıtık bir yapıda tüm ödeme bilgilerini depolayabileceğiz. Görünmez ödeme yaklaşımıyla birlikte kullanıcılar kart bilgilerinin, adreslerinin nerede saklandığını bilmeden sadece bu bilgilerin güvenli ve dağıtık bir yapıda depolandığını bilerek işlem yapacaklar. Dolayısıyla kullanıcı için alışveriş son derece kolaylaşacak ve hızlanacak ancak bir o kadar da güvenlik konusu ön plana çıkacak. PCI’ın da dikkat çektiği üzere fidye yazılım saldırıları giderek artıyor ve önümüzdeki sene 20 milyar doların üzerinde fidye ödeneceği ön görülüyor. Dünyada artık pandemi sonrası yaşanacak siber pandemi konuşuluyor. Bu siber saldırıları göz önünde bulundurduğumuzda yama yönetiminden kullanıcı farkındalığına kadar birçok siber güvenlik önleminin alınması ve ayrıca siber tatbikatların şirketler tarafından sıkı bir şekilde uygulanması artık büyük önem kazanıyor. 

 

PCI 4.0’ın piyasaya sürüldüğünde şirketlerin hayatını nasıl etkileyeceğini ilk resmi duyurudan sonra ayrıca ele alacaklarını belirten Karabulut, sözlerine şöyle devam etti: “Pandemi ile birlikte denetimlerimizi uzaktan yapıyoruz. PCI bu konuda önemli bir adım atarak Uzaktan Denetim Prosedürü’nü yayınladı. Hibrit çalışmayı konuştuğumuz bu zamanlarda hangi kısımlarda müşterinin lokasyonuna gitmemiz gerekir hangi kısımları uzaktan yönetebiliriz bunlar da net olarak ortaya konulmuş oldu” 

 

 

“Yeni Ödeme Normu: Görünmez Ancak Her Yerde”

 

Ardından yeni ödeme normu olan görünmez ve her yere yayılan ödeme ve tahsilat sistemlerini dolayısıyla değişen ödeme alışkanlıklarının getirdikleri Cyberwise Denetim ve Uyumluluk Uzmanı Surkay Baykara’nın “Yeni Ödeme Normu: Görünmez Ancak Her Yerde” sunumu ile ele alındı. Pandeminin tüm sektörleri etkilediği gibi iş modellerindeki değişimle birlikte ödeme sistemlerini de büyük bir şekilde etkilediğini vurgulayan Baykara, sözlerine şöyle devam etti: “İş modellerinde yapılan değişiklikler, ekosistemin gelişmesi ve yapay zeka kullanımın artmasıyla birlikte ödeme firmaları pek çok yeni hizmetler sunmaya başladı. Kullanıcılar da aynı şekilde bu dönemde daha hızlı, güvenli ve sorunsuz ödemeler talep eder duruma geldi. Bu süreçte ödeme tercihlerinin dünyanın pek çok bölgesinde değişiklik gösterdiğini gözlemledik. Bu anlamda Asya-Pasifik bölgesinin dijitalleşme adına öncü olduğunu söyleyebiliriz. Global ödeme yöntemlerine baktığımızda e-ticaret ve pos ödeme tarafında kredi kartı ve mobil cüzdan ödemelerinin ilk sırayı paylaştığını görüyoruz. 2024 yılı itibariyle bu iki ödeme yönteminin yüzde 85 oranında yayılması bekleniyor. Dolayısıyla nakit ödeme yönteminin yıldan yıla hızla azalmaya devam edeceğini görebiliyoruz. Yakın gelecekte tüm bu ödemelerde görünmez ödeme yönteminin ağırlık kazanacağını söylemek mümkün.” 

 

 

Siber güvenlikte yeni bir yaklaşım: “Cybersecurity Mesh”

 

Ardından Cyberwise Veri Güvenliği Takım Lideri Onay Küçükesin giderek karmaşıklaşan sistemlerin veri güvenliğinin yönetiminde yeni bir yaklaşım olan “Cybersecurity Mesh” kavramı ile ilgili katılımcılara ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Küçükesin konuşmasında şunları söyledi: “Pandemi ile birlikte uzaktan çalışma ve çalışanların kendi cihazlarını iş için kullanımı yaygınlaştı ve daha önce güvenlik nedeniyle kısıtlanmış erişim türlerine izin verilmesi gerekti. Kurumların hakimiyetinin neredeyse sıfır olduğu bu yeni yapıda yeni bir yaklaşım oluştu. Bu yeni yaklaşım tek bir noktada toplanan sistemlerin genel güvenliği yerine kurumun dağınık olarak çalışan tüm sistemlerinin kişi ve cihaz kimliği yolu ile kendi işlemlerini güvenlik altına alması olarak açıklanabilir.”

 

10’dan fazla oturum 20’den fazla konuşmacının yer aldığı Ödeme Sistemleri ve Veri Güvenliği Zirvesi Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı “Verinin Derde Dönüştüğü Anlar” sunumu ile sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.